“Gençlerimizi sigara, alkol ve uyuşturucunun zararlarına karşı ne kadar bilinçlendirirsek, geleceğimize o denli güvenle bakabiliriz”

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü” dolayısıyla gençlerle bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada, “Gençlerimizi sigara, içki ve uyuşturucunun zararlarına karşı ne kadar bilinçlendirirsek, geleceğimize o denli güvenle bakabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü” dolayısıyla, AK Parti İstanbul Milletvekili Tuba Durgut’un moderatörlüğünde, video konferans yöntemiyle bir grup genç ve sporcuyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü” dolayısıyla gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek tütüne ve tütün ürünlerinin zararlarına karşı özellikle gençlerin arasında bilinçlenmeyi artıracak bu buluşmanın hayırlara vesile olmasını diledi.

“VİRÜSÜN YAYILMASINI ENGELLEMEK VE İNSANIMIZIN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN PEK ÇOK ÖNLEM ALDIK”

Gençlerin tütüne karşı mücadelede üstlendiği öncü rolü takdir ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla mücadele ettikleri bu dönemde gençlerin bu gayretlerinin daha fazla anlam kazandığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19 virüsünün en büyük tahribatı akciğerlere yaptığını, sigara içen, tütün ürünleri kullananların Kovid-19 hastalığından, içmeyenlere göre daha olumsuz etkilendiğini aktararak ayrıca bilimsel araştırmalar sigaranın 50 farklı hastalığın sebebi ve tetikleyici olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Her yıl dünya genelinde 7 milyon, Türkiye’de ise 100 bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tablo karşısında birçok ülkenin koronavirüs salgını ile beraber sigara satışına, sigara içilen mekânlara tütün kullanımına yönelik sert tedbirlere başvurduğunu, Türkiye’de de Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda virüsün yayılmasını engellemek ve insanımızın sağlığını korumak için pek çok önlem aldıklarını kaydetti.

Nargile salonu, kıraathane, eğlence merkezi, gece kulübü, bar gibi tütün ürünlerinin yaygın olarak kullanıldığı mekânları salgınla mücadele tedbirleri çerçevesinde süratle kapattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada yaklaşık 400 bin insanın hayatına mal olan, bulaşma gücü ve hızı son derece yüksek bu virüse karşı yürüttükleri zorlu mücadelede hata yapma şanslarının olmadığını ifade etti.

“BİZİM İÇİN İNSAN SAĞLIĞI HER TÜRLÜ HESABIN ÜZERİNDEDİR”

Eğlence mekânlarıyla nargile içilen yerlerin bir süre daha kapalı kalmaya devam edeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim için insan sağlığı her türlü hesabın üzerindedir. Önümüzdeki dönemde de bu konudaki hassasiyetimizi ve kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi.

Para kazanma hırsının, insani değerlerin, hatta insan hayatının önüne geçtiği tuhaf zamanlardan geçildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanı insanın kurdu olarak gören vahşi kapitalizmin en çok sirayet ettiği sektörlerin başında şüphesiz tütün endüstrisi vardır. İnsanların hayatı, sağlığı, huzuru pahasına kendilerine ikbal devşiren, zenginleşen çarpık bir zihniyetle karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

“SİGARA UZUN YILLAR ÖZGÜRLÜK, ZARAFET, ZENGİNLİK VE GÜÇ ARACI OLARAK SUNULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sinema sektörünün de katkısıyla sigaranın uzun yıllar özgürlük, zarafet, zenginlik ve güç aracı olarak sunulduğunu, sigaranın kilo kontrolüne yardımcı olduğu yönünde reklamlar yapıldığını aktararak, “Çizgi film karakterleri kullanılarak gençler ve çocuklar çok erken yaşlarda sigaraya özendirilmiştir. Tütün endüstrisinin görünürlüğünü ve kullanımını sınırlayarak ve tütünün zararları hakkında farkındalık yükselterek bireylerin özgür karar verebilmeleri için yapılan her düzenlemeye özel hayata müdahale ve özgürlük kavramları üzerinden savaş açılmıştır. Devasa bir ekonomik güce hükmeden bu sektör, pek çok ülkede kendine taşeronlar bulmakta da zorluk çekmemiştir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 1970’lerde “İnşallah bol bol içki ve sigara içilir” temennisiyle meyhane açan Gümrük ve Tekel bakanları gördüğünü ifade ederek son 18 yıldır sigara, alkol ve uyuşturucuya karşı verdikleri mücadelede hem tütün endüstrisi hem de onların gönüllü avukatların ithamlarına maruz kaldıklarını kaydetti.

Türkiye genelinde dumansız hava sahasını genişletmeye yönelik adımların, alkol düzenlemesinden uyuşturucuya mücadeleye kadar attıkları her adımın engellenmeye çalışıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Batılı ülkelerde de benzerleri olan düzenlemeleri hayata geçirerek bu ülkenin gençlerini reklam bütçesi milyarlarca doları bulan tütün endüstrisinin sinsi tuzaklarından koruma çabalarımız baltalandı. Bu yöndeki gayretlerimizi, özgürlüklere müdahale ithamıyla yasakçılık, baskıcılık iftirasıyla yaftaladılar. Böylece gençlerimizle aramızı açmaya çalıştılar. Oysa genç olmak, özgür olmaktır. Genç olmak, kendi kararlarını alabilmektir. Genç olmak, bağımsız düşünmektir. Genç olmak, yeri geldiğinde küresel hegemonyaların, özellikle medya, sinema ve müzik sektörü vasıtasıyla yürüttükleri bilinçli algı kampanyalarına kafa tutmaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Genç olmak, bu gerçeği görüp teslim olmamaktır. Bu açıdan ‘Dünya Tütüne Hayır Günü’ temasının, gençleri sektörün ayak oyunlarından korumak, sigara ve tütün ürünleri kullanmalarını engellemek olarak belirlenmesini son derece anlamlı buluyorum. Gençlerimizi sigara, içki ve uyuşturucunun zararlarına karşı ne kadar bilinçlendirirsek, geleceğimize o denli güvenle bakabiliriz” diye ekledi.

“MİLLETİN PARLAK GELECEĞİ, TESLİMİYETÇİ VE BAĞIMLI OLMAYI REDDEDEN GENÇLERİN ELİNDE”

Milletin parlak geleceğinin, teslimiyetçi ve bağımlı olmayı reddeden, bilgi ve teknolojinin bütün imkânlarını etkin şekilde kullanarak üretmeyi seçen gençlerin elinde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu mücadelenin sadece devletin ve Yeşilay gibi kurumların vazifesi olarak görülemeyeceğini, akademiden medyaya, öğretmenlerden aileye, mahalleye kadar herkesin bu sürece omuz vermesi gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tütün ürünleriyle mücadelesine yaptığı katkılar dolayısıyla gençleri tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Tuba Durgut, buluşmaya katılan gençleri ve yürüttükleri çalışmaları tanıttı.

Millî tekvandocu Meryem Elif İyin’in liseli bir genç ve millî bir sporcu olarak yaşıtlarının sigara kullanımına ilişkin gözlemlerini aktarmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuru ve sulu uyuşturucularla meşgul olmanın, gençliğe hiçbir şey kazandırması mümkün değil. Sizler sporunuzu yapıyorsunuz. Bayrağımızı en üst seviyede dalgalandırıyorsunuz. İstiklal Marşımızı uluslararası arenada okutturuyorsunuz, biz de sizlerle iftihar ediyoruz. Bu başarılarınızın bundan sonra artmasını diliyoruz” diye konuştu.

Gökhan Dinç isimli gencin elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünlerine dikkati çekmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine elektronik sigara konusunda birçok teklif ve taleplerin geldiğini, bu taleplerin kabul edilebilecek talepler olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de yaşayan Dr. Gözde Durmuş’un ABD’de elektronik sigara kullanımı ve insan sağlığına etkilerini anlatması üzerine de Durmuş’un kısa zamanda geri dönüş yapmak suretiyle, faaliyetlerini Türkiye’de devam ettirmesinin kendisini mutlu edeceğini dile getirdi.

“TÜTÜNLE MÜCADELE KONUSUNDA HER ZAMAN GENÇLERİN YANINDAYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergiler içinde en çok vergi yükünü sigaraya yüklediklerini, “acaba ne derler?” diye de düşünmediklerini vurgulayarak, “Biz bu sigara müptelası olan vatandaşlarımızı çok seviyoruz. Onların sigara fiyatlarını arttıralım, belki o zaman bu işten yavaş yavaş kaçarlar diye düşünüyoruz fakat yine de kaçmıyorlar nedense? Ama biz yine vergiyi sigaraya bindireceğiz, böylece de bu yola devam edeceğiz. Özellikle BM, Yeşilay, TÜBİTAK olarak da bu konudaki vergi dışı çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bu mücadelemizi de sonuna kadar devam ettireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Millî sporcu İlke Özyüksel’in spor merkezlerinin bahçelerinde de sigara kullanımının yasaklanmasını ve tedbirler alınmasını istemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bütün bu tesislerde inşallah sizlerin bu kazandığınız şampiyonlukları daha da artırarak devam ettirmeniz için biz de bu tesislerimizi artırarak devam ettiriyoruz, ettireceğiz. Bundan hiç endişeniz olmasın. Çünkü bu şampiyonluklar ülkemizde tüm milletimizin iftihar vesilesi olacaktır. Sizi kutluyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artistik Jimnastik Millî Takım Sporcusu Ferhat Arıcan’ın sporun gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacağı yönündeki tespitleri üzerine “Evet Ferhat aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Bende sizleri kutluyorum. Değişik alanlarda hazırladığımız fiziki mekânları çok iyi değerlendirmek suretiyle sporu daha da teşvik etmemiz ve bununla birlikte de yarınlara yürümemiz lazım. Kutluyorum ve gelecekteki yarışmalarda sizlerin başarılarınızı bekliyorum” dedi.

Kardiyolog Dr. Muhammed Keskin’in sigara içen ve kalp krizi geçiren çok sayıda gence anjiyo yaptığını ve 18 yaş sınırı denetimlerin daha iyi yapılmasını ve okula yakın sigara satışının yasaklanmasının sayıları azaltacağını söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ben çok teşekkür ediyorum. Kardiyolojide sizler bu hastalarımızın, hele hele kalp cerrahisinde ameliyatı yaptığınız zaman o kalpteki durumun ne olduğunu çok daha yakından görüyorsunuz. Nikotinleri çok daha yakından görüyorsunuz. Akciğerde bu nikotinler çok daha açık, şeffaf olarak gözüküyor. Sigarayı içenler. Bizler inşallah okullara yakın mahallelerden tutunuz, kafelere vesaire yönelik olarak da ciddi bir kısıtlama yasaklama bu tür kararları almanın arifesindeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tütünle mücadele konusunda her zaman gençlerin yanında yer aldıklarını vurgulayarak, “Sizlerle beraber bu mücadeleyi yürüteceğiz. Çünkü biz gençliğimizin Allah göstermesin bu sigara belasıyla, alkol belasıyla birçok sıkıntılar yaşayarak ölmesini istemiyoruz. Biz, onların bu hayatı en güzel şekilde yaşamasını istiyoruz. Onların yanındayız ve onlarla beraber bu yolu yürümek istiyoruz. Onun için bu mücadeleyi siz gençlerimizle beraber sürdürelim diyoruz. Sürdürürsek bu başarıyı yakalarız” diye konuştu.

“ÜLKENİN YÖNETİCİLERİ OLARAK BU KONUDA ÜZERİMİZE DÜŞENLERİ YAPIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sigara ve tütünle mücadele konusunda bir tür müze çalışması olduğunu, vatandaşlardan topladığı sigaraları bu müzede sergileyeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programın son bölümünde, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü münasebetiyle gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti yineleyerek, gençlere başarılar dileyerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Tabii karşımda tütün ürünlerinin zararları konusunda gerçekten çok bilinçli bir gençlik gördüğüm için mutluyum. Geleceğimizi emanet ettiğimiz sizlerde gördüğüm bu azim ve kararlılığın ülke ve millet olarak önümüzde yepyeni ufuklar açacağına inanıyorum. Dünyanın pek çok ülkesinde artık bir dışlanma, bir küçümsenme sebebi hâline dönüşen tütün kullanımının ülkemizde de benzer bir konuma gelmesini sağlamalıyız. Ülkenin yöneticileri olarak biz bu konuda üzerimize düşenleri yapıyoruz ve yapacağız. Sizlerin gerek arkadaş çevrenizde, gerek sosyal medyada bu konuda göstereceğiniz çabalar hep birlikte hedefimize ulaşmamıza katkı sağlayacaktır. İnşallah ülkemizi ve milletimizi bu kötü alışkanlıktan en kısa sürede kurtaracağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda sırasıyla; Meryem İyin, Gökhan Dinç, Dr. Naşide Gözde Durmuş, Bahadır Haytabey, İlke Özyüksel, Dr. Elif Bademci, Ferhat Arıcan, Şahika Ercümen, Dr. Muhammed Keskin, Duygu Yılmaz, Doğa Can Coşar, Furkan Kasap, Mücahit Muslu, Esat Mahmut Arar, Fatih Vardar, Yasemin Zengin, Dr. Ahmet Özdinç, Safa Cihan Hacımustafaoğlu ve Busenaz Sürmeneli’nin değerlendirmelerini dinleyerek sohbet etti.

Kaynak: T.C.CUMHURBAŞKANLIĞI

70 ÜLKENİN YEŞİLAY’I İSTANBUL’DA BULUŞTU

0

Kosova Yeşilay Cemiyetinin de katıldığı 3-6 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’da 4. Uluslararası Kapasite Geliştirme Programı gerçekleşti. Bu proğrama Uluslararası Yeşilay Federasyonu’na bağlı 70 ülkenin Yeşilay’ı ve 20 uluslararası kuruluşun yöneticileri İstanbul’da bir araya geldi.
Bağımlılıklarla mücadelede ülkeler arasında iş birliği ve koordinasyonun geliştirilmesinin hedeflendiği programın ilk günü uluslararası kuruluşlar ve ülke temsilcilerinin katılımlarıyla yoğun ilgi gördü.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ev sahipliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Kapasite Geliştirme Programı’na Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT), Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılaylar Federasyonu (IFRC), Türkiye İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve 70 Ülke Yeşilay’ının temsilcileri katıldı. Bağımlılıklardan arınmış, sağlıklı bir toplum oluşturulmasına katkı sağlama hedefiyle 1920 yılında kurulan Yeşilay Cemiyeti, 100. Yılını kutlamaya hazırlanırken Uluslararası Yeşilay Federasyonu’nun 4. Uluslararası Kapasite Geliştirme Programına İstanbul’da ev sahipliği yaparak bağımlılıklarla mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini gösterdi.
“Türk Yeşilay’ı bağımlılık tehdidini bir asır önce gördü”
3-6 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenecek programın açılış konuşmasını Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk yaptı. Bağımlılıkların dünyada toplumları psikolojik ve fiziksel olarak tahrip eden, ülke ekonomilerini zayıflatan ve giderek daha da kronikleşen global bir sorun haline dönüştüğünün altını çizen Öztürk, şu ifadelere yer verdi: “Bugün Asya’dan, Avrupa’ya, Uzak Doğu’dan Afrika’ya kadar dünyanın her noktasında yer alan ülkeler, bağımlılığın tehdidi altındadır. İşte bu tehdidi yaklaşık bir asır önce öngören Türk Yeşilay’ı olarak 1920 yılında alkol ile başlattığımız bağımlılık mücadelemizi; sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığını da ekleyerek kararlılıkla sürdürüyoruz. Bugün geldiğimiz son aşamada; Ülke Yeşilayları ve Türkiye’de sayıları 100’ü aşan şubelerimiz, bağımlılıkla mücadelede benzersiz bir dayanışma örneği sergiliyor.”

Türk Yeşilay’ının son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında da bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Türk Yeşilay’ı olarak bağımlılıkla mücadelenin en etkin ve en esaslı yolunun önleme faaliyetleri olduğunu düşünüyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği çerçevesinde her yıl 10 milyon öğrenciye ve 2 milyon yetişkine, proje kapsamında farkındalık eğitimleri verdik. Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile lise öğrencileri arasında riskli grupları bir an önce tespit edip, bağımlı olmadan müdahale etmeyi hedefledik. Bir diğer önemli projemiz olan, alkol ve uyuşturucu bağımlıları ile yakınlarına yönelik ücretsiz psiko-sosyal hizmet desteği veren Yeşilay Danışmanlık Merkezlerini hayata geçirdik.” dedi. Öztürk, konuşmasının devamında dünyamızın global bir sorunu olan bağımlılıktan kurtuluş için daha fazla önleme, müdahale ve rehabilitasyon alanında iş birlikleri ve projelere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Bu bağlamda sayıları şu an 39 olan Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nin tüm Türkiye’ye yayılarak sayılarının 100’e çıkartılması planlanıyor.

Bağımlılıklara karşı ülkelerin birlikte hareket etmeleri çağrısı yapıldı
200’ü aşkın katılımcının yer aldığı Kapasite Geliştirme Programı kapsamında, dünya genelinde Uluslararası Yeşilay Federasyonu’na üye 70 ülkenin gelecek dönem vizyonlarının belirlenmesi; bağımlılık önleme programları, ülkelerin örnek projeler gerçekleştirmesi, Türk Yeşilay’ı tarafından sağlanan Uluslararası Mali Destek Programından ülkelerin nasıl verimli bir şekilde faydalanabilecekleri ve Türkiye’nin liderliğinde daha fazla nasıl gelişim sağlayabilecekleri konuları ön planda olacak.

Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı İhsan Karaman, bağımlılıkları global bir sorun olarak değerlendirirken Türk Yeşilay’ının bağımlılıkla mücadelede global çözümler üretmek için faaliyetler yürüttüğünü vurgularken şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı’nda tüm ülke Yeşilaylarının stratejik meselelerini ele alacağız. Uluslararası teşkilatlanma sürecini başlatırken ilgili ülkelerde kurulacak Yeşilayların, bizzat o ülkenin bizden bağımsız Yeşilay’ı olarak kurulmasını hedefledik. Türk Yeşilay’ı da kadim tecrübe ve birikimini tüm ülke Yeşilaylarıyla paylaşarak desteğini her zaman sürdürecektir.”

Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı İhsan Karaman’dan sonra konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl bağımlılıkla mücadelenin daha farklı hale geldiğine dikkat çekerek, “Tütünü, alkolü ülkenize sokmayabilirsiniz ancak elektronik yollarla gelen bağımlılıklar çok daha tehlikelidir.” yorumunda bulundu. Bu konuda ülkelerin birlikte çalışmasının çok değerli olduğuna vurgu yapan Erdöl, bu amaçla bir araya gelen Ülke Yeşilaylarını kutladı.
“Bağımlılıklardan korunma, en temel insan hakkıdır”
Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Genel Sekreterliği’nden konuşma yapan Doris Resch, bağımlılıklarla mücadelenin Birleşmiş Milletler’in en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu hatırlatırken, bağımlılıkların yol açtığı yıkıcı etkilerden korunmanın en temel insan hakları arasında yer aldığının altını çizdi. Bağımlılıklara karşı ülkelerin bir arada hareket etmesinin, ortak politikalar geliştirmesinin Birleşmiş Milletler tarafından da desteklendiğini belirtti.

Açılış konuşmalarının yer aldığı ilk oturumun sonunda söz alan Uyuşturucuya Karşı Dünya Federasyonu (WFAD) Başkanı Esbjörn Hörnberg, gelişmiş ülkelerde artan madde bağımlılığına dikkat çekti ve özellikle gençler arasında uyuşturucu madde kullanımının arttığını belirtti. Bu konuda devletlerin ve ülkelerin kendi sivil toplum örgütlerinin ortak hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

3-6 Aralık tarihleri boyunca düzenlenen 4. Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye Yeşilay Cemiyeti bağımlılıklara karşı tecrübelerini paylaşırken; Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılaylar Federasyonu(IFRC), WFAD ve diğer önemli uluslararası sivil toplum kuruluşları da bilgi ve projelerini aktaracak.

Melike öğretmen ve öğrencileri bağımlılığa karşı

0

Kosova/Prizren’de “Abdül Fraşeri” ilkokul 6.sınıf öğrencileri “Bağımlıkları Tanıyalım ve Savaşalım” konulu hazırladıkları sunumlar ile kötü alışkanlıkların olumsuz yanlarını dile getirdiler.

Sunumlarında bağımlılığın sadece bağımlıyı değil etrafındaki kişileri de olumsuz etkilediğini, sigara, alkol ve madde bağımlılığı uzmanlar yardımıyla kurtulması mümkün olduğunu dile getirdiler. Bağımlılık konusunda ailelerin ve çocukların daha bilinçi olmalaı gerektiği vurgusu yapıldı.

Öğrencilerini bu konuda biliçlendirmek için bu konuya değinen Melike Baymak öğretmen, öğrencilerinin hazırladıkları ödevlerden memnun olduğunu bildirdi.

Yeşilay Kosova Cemiyeti olarak Melike Baymak öğretmene ve öğrencilerine çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Telefonlarda değil Doğada oyun Oynadık

0

Yeşilay ailesi olarak Telefonlarda değil Doğada oyun oynadık.

Kosova İzciler Derneği Yönetimi ve Gönüllüleri ile birlikte Prizrendeki DağEvinde hem eğlendik hemde bilgilendik.

Afrim Kantarci bizlere Doğa Su ve Hava kirliği ile ilgili bilgilendirme yaptı. Ardından Yeşilay Gönüllüleri ile İzciler berberce Top Tutma, Futbol, Mendil Yakalama, Dama oyunları oynadılar.

Güzel günün ardında çevre temizliği yaptık ve tekrar görüşmek dilekleriyle bugünlük proğramımızı tamamladık.

Her hafta bir etkilik dileğiyle Gönüllülerimizle ayrıldık

TİKA ziyareti

0

Kosova YeşilAy Cemiyeti yönetim kurulu olarak TİKA Kosova Koordinatörü Sn. Hasan Burak Ceran ve değerli ekibini ziyaret ettik.
YeşilAy Cemiyeti olarak amaçlarımız, projelerimiz hakkında bilgiler sunduk.

Kosovada Kumarhanelerin Kapatılması için Parlamento EVET dedi

0

22.03.2019 tarihinde Kosova Meclisi’nde “Kumarhaneler ve şans oyunları merkezlerinin aktivitelerinin askıya alması ve konuyla ilgili mevcut yasanın değişikliği” anamaddesiyle bir olağanüstü oturum gerçekleştirildi. Bu oturuma giden yol, maalesef kumarhanelerde çalışan iki kişinin ölümünden geçiyor. Ne yazık ki, kumarhanelerin zararlı ve hatta geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkarabilen alanlar olduğu, çok trajik bir şekilde anlaşıldı. Kumar bağımlılığı ve kumarhanelerin suç, şiddet, ailelerin dağılması, servet kaybı ve kamu düzeninin bozulması gibi bir çok sosyal ve ekonomik sonuçları beraberinde getirir. Maalesef Kosova’daki bir çok aile kumar bağımlılığı nedeniyle herşeyini kaybetti. Mal varlığını kumar bağımlılığından dolayı kaybeden bir çok intihar vakası bildirildi. Resmi bilgilere göre, Kosova gibi küçük bir ülkede 1645 lisanslı şans oyunu aparatı bulunuyor. Kosova’da toplamda 1469 yerleşim yeri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her yerleşim yerine en az bir aparatın düştüğü görülüyor. Buna ek olarak, bir çok mahalleye yayılan, çocuk ve gençlerin çok kolay ulaşabileceği yerlerde de mevcut olan, 294 lisanslı iddia bayisi bulunuyor. Ancak durumunun resmi rakamlardan da daha kötü olduğu, 2018 yılında yaklaşık 200 yasadışı iddia bayisine kesilen para cezalarından anlaşılıyor. Vergi dairesi 2018 yılında 301 şans oyunu merkezi kapatmış, 700 de para cezası kesmiştir. Butün bunlar bu sektörün Kosova’da nekadar yaygın olduğu ve hem gençlerin, hem de tüm toplumun ne denli tehlikede olduğunu göz önüne seriyor. Bu durum karşısında, farklı fikirler, etnik gruplar, siyasi yapılar tarafından oluşsa da, bugün Kosova Meclisi, toplumunun refahı için, oybirliğiyle “mevcut yasada değişiklik yapılana kadar Hükümetin kumarhaneler ve şans oyunları merkezlerinin kapatılması için hukuki süreci başlatması ve ayrıca hükümetin 30 gün içerisinde şans oyunlarını yasaklayan yasanın hazırlıklarına başlamasını” öngören karar taslağını onayladı.

Yeşilay Kosova Cemiyeti insan iyi oluş durumuna ve sağlıklı yaşama zarar veren diğer tüm kötü bağımlılıklar ve alışkanlıklar gibi, bu konunun da takipçisi olmaya devam edecektir.